Almanya Yüksek Lisans

Ögeyi Oylayın
(0 oy)

Almanya'da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için lisans mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir. Almanya'da master eğitimi almak isteyen öğrenciler için 4 önemli şart bulunmaktadır:

• Türkiye’den alınan lisans diploması ile başvuru yapılabilir. Eğitim süresi yaklaşık 2 yıldır.

• Yüksek lisans eğitimi lisans eğitimin devamı olarak görülüp sadece mezun olunan bölümle aynı olan ya da ona çok yakın olan bir bölümde yapılabilir.

• Yüksek lisans programlarına başvuru yapabilmek için lisans ortalamasının bazı bölümler için en düşük 2,5 bazı bölümler için 2,7 bazı bölümler için ise 3,0 olması gerekmektedir.

• Almanya’da yüksek lisans programlarının eğitim dilleri İngilizce ve Almancadır. Buna katılım şartı, lisans Hangi lisans bölümünden mezun iseniz, yüksek lisansınızda aynı bölüm üzerine olmalıdır. Farklı bir alanda Almanya üniversiteleri kabul vermemektedir, kendi alanınız üzerinde devam edebilirsiniz.

• Hazırlayacağınız motivasyon mektubu ve Üniversitenizden alacağınız referans mektuplarınız çok iyi olmalıdır.

• Almanya'da yüksek lisans başvurusu yapabilmek için üniversite mezunu olmanız ya da mezuniyet aşamasında olmanız yeterlidir.

Master eğitimi için de yine öncelikle Almanca yeterliliğinizi TestDAF skoru ile belgelemeniz gerekiyor. Şartlı kabul alarak Almanca eğitimine başlayabilir, gerekli dereceye ulaşınca Master eğitiminize başlayabilirsiniz Şartlı kabul avantajı ile Almanca eğitimine rahatlıkla başlayabilirsiniz.

Almanca bilmiyen öğrenciler için sunulan şartlı kabul avantajı ile önce arzu ettiğiniz üniversite ve bölüme başvurunuz yapılacak, bu üniversiteden adınıza şartlı kabul alınacak. Şartlı kabul belgesi gerekli Almanca düzeyine geldiğinizde Almanyada yüksek lisans eğitiminize başlayabileceğinizi belgeler.. Almanya’ da 16 eyaletin 14’ ünde üniversite harç ücretleri kaldırılmış, sadece öğrenim bedeli adı altında dönemlik olarak belli bir miktarda ücret ödenmektedir. Bu ücretler ortalama 200 ila 300 arasında değişmektedir. Ödenen bu ücretle birlikte öğrenciler ücretsiz ulaşım hakkına sahip olurlar. Her dönem başı ödenen bu ücret ile birlikte üniversite tarafından öğrencilere dönemlik ulaşım kartı verilir ve öğrenciler öğrenim gördükleri şehir ve eyalet içerisinde ücretsiz ulaşım hakkından yararlanırlar. (Bu kart yüksek hızlı trenler ve eyaletler arası yolculuk için geçerli değildir). Altı ayda bir ödenen bu ücret dışında bir öğrencinin Almanya’ da aylık gideri her şey dâhil 670 € dur. Bu giderlere beslenme, barınma ve sağlık sigortası ücretleri de dâhildir.

Almanya’da yaşayan herkes sağlık sigortası yaptırmak zorundadır. Sigorta vize ve okul kaydı için ön koşullar arasındadır. 2 – 3 ay üst üste yatırılmayan sigorta aidatı eğitim hayatının bitmesine sebep olabilir. Kişisel duruma bağlı olarak değişen bir sağlık sigortası aidatı aylık 50 ile 100 Euro civarında değişmektedir.

Alman üniversitelerinde yıllık öğrenim yerine sömestr sistemi mevcuttur. Buna göre şartlar mevcutsa öğrenime güz sömestrinin yanı sıra bahar sömestrsinde de başlanabilir. Kış Sömestri için 15 Temmuz’a, Yaz Sömestri için 15 Ocak’a kadar üniversitelerce hazırlanmış Kayıt Başvuru Formları/Zulassungsformulare üniversitelerin ilgili öğrenci işleri birimlerine ulaşmış olmalıdır. Yani Almanya’da yabancı öğrenciler için kayıtla ilgili kararı prensip olarak Türkiye’deki YÖK’e benzer bir kurum olan ZVS / Zentralevergabestelle değil, üniversiteler kendileri vermektedir. Ancak bazı Üniversite ve Meslek Yüksek Okullarına başvuru UniAsisst denilen bir kuruluş üzerinden yapılmaktadır. Bunun iyi araştırılmasında fayda vardır. Aksi takdirde büyük zaman kaybına sebep olabilir. Dolayısıyla birden fazla üniversiteye başvuru yaparak herhangi bir üniversiteden Kabul Belgesi / Zulassungsbescheid alma ihtimalinizi yükseltebilirsiniz. Buna hukuki bir engel bulunmayıp yalnız posta ve çeviri tasdik masraflarının ek külfet olarak fazladan ödenmesi gerekir. Daha sonra birden fazla kabul gelmesi durumunda içlerinden biri seçilebilir. Tercihleri yaparken dikkat edilmesi gereken konulardan birisi de her üniversitenin değişik belgeler isteyeceğini hesaba katarak başvuru tarihlerini iyi takip etmektir.

Okunma 167 kez
Yorum yapmak için oturum açın

Harita